sobota, 13 kwietnia 2013

a Ty, tolerujesz?


 Współczesna tolerancja

                 Tolerancja, we współczesnym znaczeniu, to szacunek dla innych ludzi, dla sposobu ich myślenia, działania, a także upodobań.                                         Hasło tolerancja to przede wszystkim akceptacja, wyrozumiałość dla innych grup religijnych, mniejszości seksualnej - mimo iż jest to niezgodne z tym,          co uważamy za prawdziwe i słuszne.
Dziś tolerancja jako wartość w naszym rozumieniu, urasta do niebotycznych rozmiarów.
               Polska, która od wieków słynęła z tolerancji, przeradza się w kraj, w którym kwitną przeróżne możliwe fobie. Wystarczającym powodem do nienawiści,                            często nawet i przemocy może stać się wygląd odbiegający od norm, inny kolor skóry, a także i własne zdanie.  Współczesne społeczeństwo,      w którym dominują wartości egoistyczne i konsumpcyjne zapomina o tym, czym jest przyjaźń, równość, a także i szacunek dla drugiego człowieka. Przez własną nietolerancję coraz rzadziej okazujemy wrażliwość, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania drugiej osoby. 
                     Stan materialny, sprawność fizyczna, wyniki w nauce, a także wyznawanie innej religii to wszystko to, co wiążę się z nie akceptacją,                                     z którą tak często możemy się spotkać w polskich szkołach. Każdy, kto wygląda nieco inaczej niż przeciętny polski obywatel jest traktowany jak co najmniej ktoś dziwny. Mimo iż Polska jest krajem głęboko wierzącym, to nie przeszkadza społeczeństwu nienawidzić, wbrew wszelkim przykazaniom, innych wyznań oraz  narodów. Żyjemy w kraju demokratycznym, gdzie mamy wolność słowa, ale czy tak naprawdę potrafimy ograniczać się w tym prawie?                          Przechodząc przez ulicę mijamy ludzi czarnoskórych, zaraz zza rogu podąża azjata, a pomiędzy nimi, na polskich ulicach muzułmanin. Czy ci ludzie są gorsi bądź też mniej wartościowi od nas? Nie! Należność do innej rasy bądź też inny kolor skóry nie powinien w żaden sposób dyskryminować człowieka jako członka społeczeństwa. Każdy człowiek niezależnie od swej narodowości posiada umiejętność okazywania uczuć oraz potrzebę poczucia bezpieczeństwa i akceptacji. Zanim komukolwiek sprawimy przykrość zastanówmy się, czy to ma sens, czy chcielibyśmy doświadczyć to, co czują osoby nietolerowane, osoby odrzucane.  
   Aby dokładniej przedstawić brak tolerancji w naszym kraju, poniżej przedstawię wypowiedź Agnieszki, która została dotknięta tym incydentem.
    - "Mam na imię Agnieszka i uczęszczam do kościoła Zielonoświątkowego. Tolerancja, a raczej jej brak to coś,      przez co wylałam dość dużą ilość łez. Mało kiedy można spotkać kogoś tolerancyjnego, gdyż ludzie dyskryminują innych, ponieważ się czymś różnią. Ja w tym przypadku, różnię się wyznaniem religijnym. Najgorszy brak tolerancji doznałam     w szkole podstawowej, gdzie dzieci niemiały wiedzy o moim wyznaniu, a dyskryminowali mnie. W gimnazjum było troszkę lepiej niż w szkole podstawowej, lecz też były małe wyjątki.
Teraz, kiedy jestem w szkole średniej nie mam żadnego problemu z tolerancją między innymi może i dlatego, że nie biorę pod uwagę opinie ludzi."
Jestem pewien, że nie tylko Agnieszka odczuła ten ból, lecz jeszcze inni ludzie - kolejni, którzy postrzegają świat inaczej, mają własną wiarę i swoje uczucia.
           A co z osobami, które mają inną orientację seksualną? Nie od dziś wiadomo, że postawy wobec homoseksualizmu były i są różne                                        od tolerancji takich związków aż do potępiania, a nawet i kary śmierci w niektórych krajach. Wielu ludzi uważa, że homoseksualizm to choroba psychiczna,                      którą należy leczyć, lecz czy mają rację? Niegdyś, a mianowicie od XIX wieku zaczęto uważać, że homoseksualizm jest chorobą,                                                                lecz już w 1973r. został on wykreślony z podręcznika zaburzeń i chorób Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.                                                                Homoseksualizm jest zjawiskiem, które coraz częściej spotykamy w naszym społeczeństwie.                                                   Rzeczywistość dla tych ludzi z reguły jest okrutna, gdyż osoby te z góry są uważane jako gorsze, ponieważ ich orientacja seksualna odbiega od ogólnie przyjętego modelu człowieka, tradycji. W gruncie rzeczy nie mamy wpływu na to, kto nas pociąga fizycznie. Rodzimy się z tym, tacy jesteśmy i nie powinniśmy żyć wbrew sobie, tylko po to, aby zadowolić innych. Nikt nie oczekuje, aby każdy tolerował związki homoseksualne i uważał je za słuszne, lecz widząc takie osoby powinniśmy zachować się tak, jak nakazuję nam kultura osobista, czyli z szacunkiem bez zbędnych wyzwisk. Chodzi o szanowanie cudzych poglądów,                                                                      niekoniecznie się z nimi zgadzając. Wolter kiedyś wypowiedział piękne słowa, a mianowicie:                                              Nie zgadzam się z tym co mówisz, ale oddam życie byś mógł to powiedzieć". 
  Poniżej wypowiedź osoby, która należy do mniejszości seksualnej:
      - Seksualność jest uwarunkowana genetycznie. Człowiek rodzi się homoseksualny lub heteroseksualny. 
Teraz pytanie czy należy dyskryminować człowieka tylko, dlatego że urodził się np. rudy? Większość ludzi przecież       w naszym kraju ma włosy ciemne. Dlaczego więc nie pozbyć się wszystkich rudych, bo nam nie pasuje ich kolor włosów, jasna karnacja etc. W ten sam sposób większość namawia do eksterminacji gejów i lesbijek. W naszym kraju niestety wciąż panuje stereotyp, iż każdy mężczyzna musi znaleźć kobietę i zawrzeć z nią związek małżeński. Co dobrego wynika ze ślubu geja z heteroseksualna kobietą lub lesbijki z heteroseksualnym mężczyzną? Mogą urodzić się dzieci,         ale czy będą szczęśliwe? Prędzej czy później pojawią się pierwsze problemy w domu... kłótnie, alkohol...              Niestety żadna kobieta nie będzie szczęśliwa z gejem i żaden mężczyzna z lesbijką. Niestety ukrywając swoje skłonności stają się przyczyną tragedii wielu ludzi. Dlaczego więc nie pozwolić się kochać dwóm mężczyznom i dwóm kobietom, jeśli tego właśnie pragną? Problem nie tkwi w nich, ale w tych wszystkich, którzy swoją niewiedzą i głupotą skazują ich właśnie na takie życie. Postawa homofobii jest problemem ale nie dla gejów i lesbijek.                         To problem ludzi, którzy ją wykazują." 
     Nie ważne jaki związek preferuje każdy z nas, ważne jest jakim się jest człowiekiem dla innych. Miłość to miłość, jest ślepa ona nie wybiera,                            a ludziom potrzeba więcej tolerancji!              
                  yjemy w bardzo rozwiniętym technologicznie społeczeństwie, które odbiera ludzkiego ducha i serce. Stworzyliśmy samotność,                                           w jej najgorszej formie. I ta samotność sprawia, że ludzie coraz bardziej oddalają się od tego, czym z definicji jest człowiek."- Serj Tankian.                                         Człowiek jest zdolny nienawidzić, choć tak naprawdę nie ma o danej sprawie pojęcia.
Uważam, że aby zrozumieć nasz świat i nasze życie takim, jakie ono jest, powinniśmy mieć oczy otwarte na więcej niż jeden typ filozofii, która jest dla nas pokarmem. Niektórzy z nas tego nie rozumieją lub po prostu posłusznie słuchają tego, co wkładają im do głów "wzniośli myśliciele".










Was natomiast proszę o pytania, a także opinie w komentarzach bądź drogą mailową. Może jest coś konkretnego, co chcielibyście zobaczyć u mnie w notce? Jakieś propozycje, a może zastrzeżenia? 

1 komentarz: